Mit kell tudni a 2024 elején indult EKR szervezett piacról?


Még a 2023-as EKR kötelezettségek 2024. március 31-i bevallási határideje előtt, 2024 február 27-én elindult az Energiahatékonysági Kötelezettségi Rendszer (EKR) hitelesített energiamegtakarítások (HEM) szervetett piaci kereskedelme a magyar gáztőzsde (CEEGEX) platformján.

2024. február 27-én 10.00-14.00-ig zajlott a hitelesített energiamegtakarítások első szervezett piaci aukciója a CEEGEX platformján. Cikkünkben röviden taglaljuk az EKR célját, bemutatjuk az általános tudnivalókat a szervezett piac működéséről, és felvázoljuk a jelenleg a tőzsdével kapcsolatos nyitott kérdéseket. Az EKR-tőzsde aukciós eredményeiről ebben a cikkünkben olvashat.

Gyorstalpaló az EKR-ről

2021. január 1-étől bevezetett Energiahatékonysági Kötelezettségi Rendszer értelmében a villamosenergia- és földgáz-kereskedelmi engedélyesek és egyetemes szolgáltatók, valamint a közlekedési célú üzemanyagot értékesítő gazdálkodó szervezetek kötelesek a két évvel korábban értékesített energiamennyiség arányában számolt energiamegtakarítást elérniük a végső felhasználók körében. Az energiaszolgáltatók a kötelezettséget több úton teljesíthetik, akár energiahatékonysági beruházásokhoz való hozzájárulással, hitelesített energiamegtakarítási igazolás vagy nem teljesítési járulék (50 000 Ft/GJ) vásárlásával.

Mivel az EKR többletköltséget jelent az energiaszolgáltatók számára, ez sok esetben megjelenik valamilyen módon az energiaárban vagy külön díjtételként a kiállított számlákon (energiahatékonysági járulék/portfóliókezelési díj). Az EKR miatt az energiahatékonysági beruházások felértékelődtek, mivel a HEM-ek értékesíthetők a kötelezettek részére, vagy kiváltható velük a kereskedő által kiszabott EKR díjtétel.

Az EKR alapvető tudnivalóiról cikkünkben részletesen írunk.

Az EKR szervezett piacának bemutatása

Az EKR bevezetésétől kezdve a tőzsde létrehozásáig a HEM-ek kereskedelme az eladó és vevő egyedi ügyleteivel, bilaterális módon történt, ezért nem volt megfelelő piaci információ ezek piaci értékéről. Ahhoz, hogy az árjelzések transzparensek, mindenki számára hozzáférhetők legyenek, szükség volt egy központi kereskedési platformra, tőzsdére, ahol az ügyletek ilyen formában működhetnek. Erre a szerepre vállalkozott a magyar gáztőzsde, a CEEGEX.

Az Energiahatékonysági törvény módosításának köszönhetően a hitelesített energiamegtakarítások utólagos érvénytelenítéséből származó felelősség teljes mértékben a hitelesítő auditor szervezeté, tehát az ebből eredő bizonytalanság lekerült a kötelezettek válláról, így a HEM valóban egységesített termékké alakulhatott át – ez alapfeltétele volt a tőzsdei kereskedésnek.

Ahogy a sajtóközleményben is áll „A CEEGEX EKR tőzsde bevezetése szerepet vállal az energiaátmenetben, hiszen szervezett és átlátható keretek között zajló kereskedelemre ad lehetőséget nemcsak az energiaszolgáltatóknak (EKR kötelezetteknek), hanem olyan piaci szereplőknek is, akik energiahatékonysági beruházásokat hajtanak végre. A tőzsde így közvetlen ösztönzőként szolgál az energiamegtakarítást eredményező intézkedések számára, így a hazai energiahatékonyság fejlesztéséhez és Magyarország klímacéljainak teljesítéséhez.”

Az alábbiakban pontokba szedve mutatjuk be a legfontosabb tudnivalókat az EKR szervezett piaci platformról:

  • Az EKR tőzsdén nem folyamatos a kereskedés, hanem időszakos, aukciós formában zajlik a HEM-ek kereskedelme. Jelenleg negyedévente egy aukció van, de a későbbiekben havi szintű árverések is elképzelhetők.
  • Az ajánlatok párosítása aggregált ajánlati görbék alapján zajlik, tehát nem gyorsaság alapján, hanem mennyiség és ár alapján osztják szét a a termékeket.
  • Az ügyletek nem projekt, hanem GJ alapon köttetnek, tehát egy ügylethez több hitelesítési szám is tartozhat, illetve egy hitelesítés több ügyletben is külön kereskedhető.
  • Az ajánlati mennyiség a MEKH nyilvántartásban zárolásra kerül, ha nem történik meg az ügylet, akkor feloldják a zárolást. Tehát csak ténylegesen rendelkezésre álló, az eladónál már bejegyzett HEM-eket lehet kereskedni!
  • Az első aukción kétféle terméket különböztettek meg, a 3 évnél rövidebb lejáratú, illetve a legalább 3 éves lejáratú HEM-ek. 2024 májusától ez megváltozott. A HEM lejárati határát 5 évre tolták ki, illetve megjelentek a kétszeresen elszámolható megtakarítások is.
  • A kereskedés minimális egysége 0,01 GJ, az elszámolás Ft/GJ-ban értendő.
  • A felület anonimitást biztosít, tehát a felek nem ismerik egymást. A vevőknek bizonyos pénzügyi fedezettel kell rendelkezni, hogy vételi ajánlatot adhassanak be.
  • A szervezett piac árjelző funkciót is ellát.
  • Az eladók és vevők között a CEEGEX lát el közvetítő szerepet, a számla kiállítást is ők végzik, továbbá a letéti díj beutalása a kereskedelmi szerződésben kijelölt bankszámlaszámra történik.
  • Eladóként bárki regisztrálhat a tőzsdei felületre, amennyiben szerepel a MEKH nyilvántartásában, tehát van bejegyzett energiamegtakarítása. A legutóbbi törvénymódosítás értelmében már vételi ajánlatot is bárki tehet.
  • Kötelezettek és az auditorok vevőként és eladóként is részt vehetnek az aukción. Utóbbiak kizárólag nem megfelelő hitelesítés miatt kiszabott bírság egyenlítésére tehetnek a vételi ajánlatot.

A kereskedés aukciós formában zajlik, ami azt jelenti, hogy az aukció napján 10 és 14 óra között gyűlnek az eladói és vevői ajánlatok, amik alapján létrejön a keresleti és kínálati görbe metszéspontjában az egyensúlyi ár. Az elszámolás pedig ezen az áron (single clearing price) valósul meg.

Az egyensúlyi árképzés bemutatása. (Forrás: CEEGEX)

A tőzsdén való részvételhez a CEEGEX két különböző díjcsomagot hozott létre, amely befizetésével részt vehetünk az aukción. A díjcsomagok közti átjárás negyedévente lehetséges, mivel a tagsági díj beutalása az adott időszak elején történik.

További információk elérhetők a CEEGEX által feltöltött EKR piaci workshop felvételből, illetve a CEEGEX EKR oldalán. A tőzsdei csatlakozás lehetősége megnyílt CEEGEX oldalán található regisztrációs link segítségével. Január végétől a Piaci és Technikai szabályzatok is elérhetők.

Nyitott kérdések

  • A rendszer jelenleg élettartam (5 év alatti és legalább 5 év) és kétszeres elszámolhatóság alapján különbözteti meg a HEM-eket. Az Energiahatékonysági törvény módosítását követően a HEM-ek élettartam határát várhatóan 6 évre tolja ki, illetve a kétszeres elszámolás megszűnik.
  • A módosítások értelmében a kötelezettségek teljesítéséhez már figyelembe kell venni a HEM azon tulajdonságát is, hogy az egyedi audit, vagy a sztenderd intézkedésjegyzék alapján lett-e kimutatva. Ezek mellett felértékelődhetnek a lakossági HEM-ek, ugyanis a kötelezettség teljesítését jelentős százalékban ilyen projektekből kell megvalósítani. Célszerűnek tűnik tehát, hogy az EKR-tőzsde plaformon is a kötelezettség teljesítésének kritériumainak megfelelő szűrési feltételek legyenek elérhetők.

Amennyiben további kérdései az EKR-ről, írjon nekünk emailt az [email protected] -ra vagy itt a jobb alsó sarokban chat-en, hívjon minket a 06-70-8508993 számon! A fenti írás csak tájékoztató jelleggel készült.