Magyarország Kormánya a mikro-, kis- és középvállalkozások épületenergetikai fejlesztésére ad feltételesen vissza nem térítendő támogatást. A 90%-os támogatási intenzitású pályázattal minimum 75 millió Ft, maximum 500 millió Ft támogatás igényelhető. Pályázni lehet többek között épületek hőtechnikai adottságainak javítására, hőveszteségének csökkentésére, épületek fűtési, hűtési és használati melegvíz-rendszereinek korszerűsítésére és meglévő beltéri világítási rendszerek energiatakarékos átalakítására. A pályázók a támogatással vállalják, hogy hozzájárulnak a CO2 kibocsátás csökkentéséhez.
(tovább…)
Villamosenergia-tároló és erőmű együttes létesítésével pályázható az új METÁR tender
2022 márciusában ismét kiírta a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal a megújuló energiaforrás alapú erőművek piaci alapú támogatási rendszerének pályázatát, a METÁR tendert. A támogatás a villamosenergia hálózatra csatlakoztatott erőműegységre vehető igénybe. A legutóbbi tenderrel szemben a márciusi kiírásnak várhatóan ismét a fotovoltaikus rendszerek lesznek a feltételezett nyertesei, mivel most nincs kritériumként megszabva, hogy csak 20 éve üzemelő erőművek pályázhatnak. Ám újdonság, hogy a pályázónak az erőművön túl kötelezően villamosenergia-tárolót kell létesítenie.
(tovább…)
Víz és biomassza erőművek a nyertesei a 2021. évi utolsó METÁR tenderen
A legutóbbi METÁR tender különlegessége, hogy az eddigiektől eltérően a pályázatra jogosultak meglévő erőműegységek voltak, amelyeket 20 évvel a kiírás időpontja előtt helyeztek üzembe és a pályázat kiírása előtti 20 évben legalább 14 évet üzemszerűen működtek. A tenderen összesen 135,15 MWe névleges teljesítményű erőmű felújítását és fejlesztését támogatták évi 5 630 millió forinttal.
(tovább…)
KKV-k fejlesztésére irányuló feltételesen vissza nem térítendő támogatásra lehet pályázni
A GINOP Plusz 1.2.3-21 kódszámú felhívás keretében újra támogatási program nyílt a KKV-k számára tevékenységük fejlesztésére. A támogatás keretében lehetőség nyílik többek közt technológiai fejlesztést eredményező új eszközök beszerzése és megújuló energiaforrást hasznosító technológiák alkalmazása Budapesten kívül az ország egész területén. A támogatás feltételesen vissza nem térítendő, a feltételeket cikkünkben részletezzük.
(tovább…)
EKR katalógus - épületek korszerűsítése
Ahogy több cikkünkben is foglalkoztunk vele, 2021. január 1-jén életbe lépett az energiahatékonysági kötelezettségi rendszer (EKR). Vannak korszerűsítési formák, beruházások, melyek sematizálhatók, így lehetőség van az így elért energiamegtakarítások egyszerűsítésére. Erre a célra a rendelet mellékleteként megjelent egy katalógus, mely ezen egységesített számításokat tartalmazza.
Cikkünk a katalógus szerinti szigetelésre vonatkozó számításokat dolgozza fel példákon keresztül. Célunk annak bemutatása, hogy egy-egy átlagos épület korszerűsítése esetén körülbelül mekkora megtakarítási mértékkel számolhat egy beruházó.
Veszélyhelyzeti jogszabály-módosítások
Decemberben három fontos energetikával kapcsolatos törvényt is módosítottak a veszélyhelyzetre való tekintettel:
- A VET módosítás értelmében az árampiacon a 10 fő alatti kisvállalkozások számára – bizonyos feltételek teljesülése mellett – bevezették az egyetemes szolgáltatásba történő belépés lehetőségét,
- az energiahatékonysági törvény módosításával az energiahatékonysági kötelezetti rendszerben az első éves megtakarításokra vonatkozó teljesítési határidőt a kereskedők részére kitolták 2022. év végére.
- Almérők tekintetében pedig a 2022-január 1-én életbe lépő kötelezettségeket 2023. január 1-ére tolták.
A részletekről és a módosítás értelmezésről cikkünkben olvashat.
Nagy változásokkal érkezik a 4. METÁR tender
2021. október 15-én kiírásra került az újabb zöld prémiumos pályázat, amelynek pályázati feltételei jelentősen eltérnek a korábbiaktól.A pályázat benyújtására mindössze 3 nap áll rendelkezésre és az 5 MWe névleges teljesítmény alatti erőművek kiesnek a támogatási körből.
(tovább…)
EKR sztenderd intézkedésjegyzék, azaz az EKR-katalógus
2021. január 1. óta él az energiahatékonysági kötelezettségi rendszer (EKR), mely kötelezi az energiaszolgáltatókat, hogy energiamegtakarítást érjenek el a végfelhasználók körében. (Az EKR rendszerről itt olvashat.) Ezen cikkünk az energiamegtakarítások elszámolásának egyszerűsített módjait összefoglaló katalógussal kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat foglalja össze.
(tovább…)
Megjelentek a harmadik METÁR tender bontási adatai
A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal 2021. augusztus 9-én tette közzé a tavaszi kiírás bontási adatait. A végleges eredmény novemberre várható, ám az előzetes adatok alapján cikkünkben bemutatjuk a valószínűsíthető nyertesek körét és kitekintés teszünk a 2030-as nemzeti klímacélok teljesülési ütemének előrehaladásáról.
(tovább…)
Változó földgáz rendszerhasználati díjak 2021. október 1-től
Bár az új MEKH rendelet még nem került ki a Magyar Közlönybe, a MEKH saját honlapján már publikálta a 2021. október 1-től, az új gázévre érvényes szabályozott rendszerhasználati díjakat. Az előző évhez hasonlóan a változnak a szállítói, elosztói és tárolói rendszerhasználati díjak, valamint a szállítórendszer tekintetében a rövidtávú kapacitások díjszorzói is módosulnak. Cikkünkben összegyűjtöttük a lényeges változtatásokat, melyeket érdemes áttekinteni – hiszen figyelni kell mind a már leszerződött, mind a tendereztetés előtt álló fogyasztóknak.
(tovább…)