-
Villamos rendszerhasználati díjak változása 2025. január 1-től
A MEKH új határozata alapján 2025. január 1-től változnak a nem lakossági villamosenergia-fogyasztók szabályozott rendszerhasználati díjai. Jelentősen csökken az átviteli díj, azonban növekszik a forgalmi díj és a meddő energia díj.
-
Az új épületenergetikai számítás (ÉKM rendelet) használatának tapasztalatai
Közel 1 éve, 2023. november 1-jén lépett hatályba az épületek energetikai jellemzőinek meghatározásáról szóló 9/2023. (V. 25.) ÉKM rendelet (továbbiakban ÉKM rendelet) és ezzel hatályát vesztette a 7/2006. (V. 24.) TNM rendeletet (továbbiakban TNM rendelet). Az ÉKM rendelettel módosuló követelményekről, az épület tanúsítványok új, szebb formai elemeiről ebben a cikkünkben részletesebben foglalkozzunk. Jelen cikkünkben az ÉKM…
-
EKR HEM-tőzsde a CEEGEX-en
2024. november 14-én lezajlott a hitelesített energiamegtakarítások (HEM) újabb szervezett piaci aukciója a CEEGEX Zrt. EKR-platformján. Cikkünkben az eddigi aukciók eredményeit, tapasztalatait mutatjuk be, továbbá összefoglaljuk az Energiahatékonysági Kötelezettségi Rendszer (EKR) eredményeit és kilátásait.
-
Kötelező energetikai felülvizsgálat 70 kW feletti fűtési és hűtési rendszerekre
Energetikai felülvizsgálatot kell végezni minden, 70 kW-ot meghaladó névleges teljesítményű fűtési és hűtési rendszerekre. A kötelezettség egyaránt érinti a társasáházakat, vállalatokat, önkormányzatokat, tehát mindenkit, akinek a jelzett 70 kW-nál nagyobb épületfűtő/épülethűtő berendezése van. A főbb tudnivalók: Jogszabályi háttér Milyen rendszerekre és épületekre érvényes a követelmény? Az Enhat. tv. a következőt mondja ki: 43. § (1) …egy…
-
ESG törvény – Általános tudnivalók a kötelezettségről
A 2024. január 1-jén hatályba lépő ESG törvény célja, hogy a Magyarország (és az Európai Unió) területén lévő vállalkozások különböző fenntarthatósági szempontokból objektíven vizsgálhatók legyenek. Ennek követkeményeként az ESG keretrendszerében a hasonló tevékenységet végző vállalkozások könnyebben összehasonlíthatóak lesznek. A törvény értelmében a vállalatoknak éves gyakorisággal egy komplex átvilágító jelentést kell elkészíteniük és nyilvánosságra hozniuk. Első…
-
KAP támogatások mezőgazdasági cégeknek és feldolgozó üzemeknek – fejlesztés és zöld beruházás
2024 augusztusától több ütemben pályázható, összesen 400 milliárd Forint keretösszegű támogatást indít a Közös Agrárpolitika (KAP). A négy különböző támogatás közül kettő mezőgazdasági termelőknek és feldolgozó üzemeknek, kettő pedig állattartó telepeknek szól. Az ösztönzők elsősorban technológiai fejlesztéseket és zöld, azaz energiahatékonysági és megújuló energia termelést célzó beruházásokat támogatnak.
-
Változó földgáz rendszerhasználati díjak 2024. október 1-től – frissítés
A MEKH publikálta a 2024. október 1-től, az új gázévre érvényes szabályozott szállítói rendszerhasználati díjakat. Ebben a bejegyzésben kiegészítjük korábbi cikkünket, melyben az elosztórendszeri díjak még nem voltak ismertek. Cikkünkben összegyűjtöttük a lényeges változtatásokat, melyeket érdemes áttekinteni – hiszen figyelni kell mind a már leszerződött, mind a tendereztetés előtt álló fogyasztóknak.
-
Karbonkreditek – mire jók?
A karbonkredit az önkéntes karbonpiacon szabadon adható-vehető elektronikus tanúsítvány. Nem összekeverendők a kötelező karbonpiacon kereskedhető CO2-kvótákkal. Célja, hogy a kibocsátó vállalatok ellentételezhessék saját kibocsátásukat, kifejezzék fenntarthatóság és a klímaváltozás iránti elkötelezettségüket.
-
Miért ennyi a KÁT és mit várhatunk a jövőtől?
A KÁT pénzeszköz a villamos energia számlázott költségének meghatározó részét – 2024 májusában a villamos energia egységár 17%-át – képezi. A pénzeszköz a megújuló energiatermelést támogató kötelező átvételi tarifa (KÁT) költségét fedezi, mértékét a MAVIR havonta határozza meg. Hogy miért ennyi a KÁT és mit várhatunk a jövőben? Cikkünk erre keresi a választ.
-
Energiahatékonysági tanácsadásra ad támogatást a Voucher Program
Energetikai tanácsadásra ad vissza nem térítendő támogatást mikro-, kis- és középvállalkozások számára az MGFÜ. A támogatás energiahatékonysági tanácsadásra vagy megújuló energiaforrások alkalmazási lehetőségeinek vizsgálatára vonatkozik. A résztvevők kb. 1-3 millió Ft támogatást kaphatnak energetikai tanácsadásra. A támogatást kizárólag minősített szakértői szolgáltatóknál lehet igénybe venni. A Voucher Programra 2024. december 31-ig van lehetőség jelentkezni.