Az alábbiakban tekintheti át a földgázszolgáltatás során használt Általános Szerződéses Feltételeinket. A lenti szöveg törzse teljes mértékben megegyezik az aláírandó szerződéssel, a fejezetek címeit itt kiegészítettük néhány értelmező gondolattal a könnyebb átláthatóság kedvéért.
Pdf formátumban az ÁSZF-et letöltheti innen, az teljes Üzletszabályzatot innen.
1.1. Jelen általános szerződéses feltételek („ÁSZF”) a Wattler Kft. („Kereskedő”) és Felhasználó közötti földgázellátási jogviszonyt („Szolgáltatás”) szabályozzák.
1.2. A Szolgáltatás célja a Felhasználó ellátása igény szerinti mennyiségű földgázzal.
1.3. A Szolgáltatás igénybevételére vonatkozó feltételeket, a szerződő felek jogait és kötelezettségeit a jelen ÁSZF és az egyedi feltételekről szóló megállapodás („Egyedi Szerződés”) tartalmazza. Az Üzletszabályzat többi pontjának ÁSZF-ben közvetlenül hivatkozott pontjait (és definícióit) az ÁSZF részének kell tekinteni, és azok akkor is alkalmazandók, amennyiben a Felek az Üzletszabályzat általános hatályát kizárják. Az ÁSZF és Egyedi Szerződés egységes szerződéses feltételrendszert képeznek és minden esetben együtt kezelendők. (ÁSZF és Egyedi Szerződés együtt: „Szerződés”). Az Egyedi Szerződés és az ÁSZF-ben foglaltak közötti eltérés esetén az Egyedi Szerződés rendelkezései az irányadók.
2.1. Szerződés létrejötte: A Szerződés megkötésére a Szerződés mindkét fél által történő aláírásával, a Kereskedő kötelező érvényű ajánlatának Felhasználó általi elfogadásával vagy földgáz vételezésével kerülhet sor. A szerződéskötés részletes szabályait az Üzletszabályzat 6.3. pontja tartalmazza.
2.2. Időbeli hatály: Felek között a Szerződés annak megkötésével jön létre és az Ellátási Időszak végéig szól. A Szerződés eredeti hatálya során felmerült pénzügyi kötelezettségek azonban hatályban maradnak az eredeti szerződéses feltételeknek megfelelően, azok maradéktalan teljesítésének időpontjáig.
2.3. Felhasználási Helyek: A Szerződés a Felhasználó Kereskedő által ellátott, Egyedi Szerződésben meghatározott felhasználási helyeire („Felhasználási Hely”) vonatkozik.
2.4. Ellátási Időszak kezdete az Egyedi Szerződésben meghatározott dátum gáznapja. Amennyiben azonban a kereskedőváltás nem valósul meg az Egyedi Szerződésben meghatározott dátumig, úgy az Ellátási Időszak kezdete a sikeres kereskedőváltás megvalósulásának időpontja lesz. (A kereskedőváltás folyamatáról ld. az Üzletszabályzat 8. fejezetét). A Felhasználó, amennyiben a kereskedőváltás neki felróhatóan hiúsult meg vagy késett, a szerződéses fix díjak (ld. 5.1.2 pont) megfizetésére az eredeti, az Egyedi Szerződésben meghatározott ellátási időszak kezdődátumától kezdve köteles. Az Ellátási Időszak – amennyiben az Egyedi Szerződés másként nem rendelkezik – Rögzített ár (ld. 5.2.1 pont) esetén határozott egy éves időtartamra szól, Tőzsdei árszabás esetén határozatlan időre szól.
2.5. Felmondás: Rendes felmondás esetén az Ellátási Időszak a hónap utolsó gáznapján érhet véget. Határozatlan idejű szerződés esetén a szerződés megszűntetését kívánó Fél szándékát a másik Félnek írásban (elektronikusan vagy postán) jelzi – az előbbi kitétel betartásával – a Szerződés megszüntetésének szándékolt dátumát legalább 30 nappal megelőzően. A másik Fél ezt a felmondást írásban visszaigazolja. Határozott idejű Ellátási Időszak esetén a Szerződés rendes felmondására nincs lehetőség.
2.6. Meghosszabbodás: A határozott idejű Ellátási Időszakra létrejött Szerződés meghosszabbodik, amennyiben a Felhasználó vagy a Kereskedő a Szerződésben szereplő Ellátási Időszak végét legalább 30 nappal megelőzően megszüntetési szándékát írásban nem jelzi a másik Fél részére. A jelen bekezdés szerinti meghosszabbodás esetén a Szerződés az eredeti Ellátási Időszak vége után Tőzsdei árszabásra vált és határozatlan idejűvé válik. A felek közös megállapodással ettől eltérhetnek, így egy újabb határozott idejű Rögzített árú szerződést is köthetnek. Amennyiben a felek nem állapodnak meg az energia díjában (Rögzített árban vagy Tözsdei árszabás esetén az Árrésben), illetve a Földgázkereskedelmi szolgáltatási díjban, úgy ezen díjelemek a Kereskedő honlapján mindenkor elérhető, ezen esetre vonatkozó árszabási tájékoztató („Árszabási Tájékoztató”) szerint kerülnek meghatározásra. Amennyiben a Felhasználóra az Árszabási Tájékoztató vonatkozik, annak változásáról a Kereskedő a Felhasználót legkésőbb a változás hatálybalépése előtt 30 nappal írásban tájékoztatja.
3.1. A Kereskedő az Ellátási Időszakban felelős a Felhasználási Helyek Szerződés szerinti földgázigényének kielégítéséért, vagyis köteles a Felhasználó által a Felhasználási Helyeken felhasznált földgázmennyiséget saját nevében beszerezni, és azt a lekötött kapacitás mértékéig a szerződésben meghatározott feltételekkel rendelkezésre bocsátani.
3.2. A földgáz eljuttatása a Felhasználási Helyek csatlakozási pontjáig (elosztói kiadás pontjáig) az érintett szállítói és elosztói rendszerüzemeltető feladata. Ezért a szolgáltatott földgáz minőségi hibájáért, valamint a földgáz átvételéért és elosztásáért a Kereskedő a Szerződés és jogszabályok alapján nem vállal felelősséget. Ugyancsak nem tárgya a Szerződésnek a mérőeszközök karbantartása és működtetése, a hálózat üzemeltetése és a szállítás során felmerülő veszteségek kompenzálása.
3.3. Kereskedő köteles betartani a működési engedélyének és Üzletszabályzatának rendelkezéseit, és köteles a szerződés ideje alatt földgázkereskedelmi tevékenységét fenntartani.
4.1. A Felhasználó köteles a részére biztosított földgázmennyiséget szabályos vételezéssel átvenni, és az átvett földgáz szerződés szerinti díját, szolgáltatási és rendszerhasználati díjakat, illetve a vonatkozó adókat és egyéb díjakat a Kereskedőnek megfizetni a Szerződésben részletezett módon.
4.2. A Felhasználó kijelenti és szavatolja, hogy az összes Felhasználási Hely vonatkozásában a használatra jogosult tulajdonosként, bérlőként vagy egyéb jogcímen; a Felhasználási Helyen a Felhasználó nevén az Ellátási Időszakban elszámolási mérő van nyilvántartva – vagy a mérő tulajdonosa a vételezést a Felhasználó számára biztosítja –; valamint az összes csatlakozási pontra rendelkezik elosztási (vagy szállítási) csatlakozási szerződéssel és vonatkozó vásárolt kapacitással, amit az Ellátási Időszak alatt fenntart.
4.3. A Felhasználó teljes ellátási kötelezettséget vállal a Kereskedő felé, más kereskedelmi engedélyessel korábbi szerződéses viszonyát nem tartja fent és újat nem létesít a Felhasználási Helyek és Ellátási Időszak vonatkozásában, a múltbeli szerződéses viszonyt jogszerűen megszünteti az Ellátási Időszak kezdeti időpontját megelőző napra.
4.4. A Felhasználó a kereskedőváltás során együttműködik, és annak feltételeinek megfelel, így többek között a kereskedőváltás megkezdésekor és lefolytatása során nincs a korábbi kereskedőjével vagy a rendszerüzemeltetővel szemben lejárt kiegyenlítetlen tartozása.
4.5. A Felhasználó adatot szolgáltat a Kereskedő számára a 9. pont szerint.
4.6. A Felhasználó korlátozás esetén a Szabályozásnak megfelelően jár el, a korlátozási utasításokat betartja.
4.7. A Felhasználó hozzájárul nevének a Kereskedő által referenciaként történő felhasználásához a Szerződés időtartama alatt és azt követő 1 (egy) éven belül.
4.8. Továbbá a Felhasználó kijelenti és Szerződés hatálya alatt szavatolja, hogy
- a) a magyar jog szerint érvényesen létező vállalkozás, intézmény, amely jogosult a Szerződés megkötésére,
- b) vele szemben csőd-, felszámolási vagy végelszámolási eljárás nincs folyamatban, továbbá nincs tudomása arról, hogy vele szemben bármely harmadik személy ilyen eljárás elrendelése iránti kérelmet terjesztett volna elő,
- c) vele szemben nincs folyamatban végrehajtási eljárás, valamint nincs olyan peres, peren kívüli vagy választottbírosági eljárás, amely alapján vele szemben ilyen kezdeményezhető.
5.1. A Felhasználó által a Szolgáltatásért mindenkor fizetendő díjak a következők:
5.1.1. Fogyasztásalapú díjak az Üzletszabályzat 2. Melléklete szerinti Elszámolási Rend alapján, kWh energiamennyiségben elszámolt mindenkori földgázmennyiség után fizetendői.
i) Energia díja, aminek mindenkori energia egységára (Ft/kWh vagy EUR/kWh) az Egyedi Szerződésben meghatározva,
ii) Volumetrikus rendszerhasználati díj: a Felhasználó ellátása során felmerülő díj a mindenkori szabályozott tarifa alapján meghatározva (az ÁSZF hatályba lépésekor ezek a szagosítási díj, szállítóhálózati díj, elosztóhálózati díj),
iii) Hatályos jogszabályok szerinti adók, járulékok és fizetendő hozzájárulások (az ÁSZF hatályba lépésekor ezek a jövedéki adó (korábbi energiaadó), biztonsági készletezési díj).
5.1.2. Fix díjak: Havonta vagy évente fizetendő díjak, amelyek rögzített összegben vagy a kapacitáslekötés mértéke után fizetendői.
i) Földgázkereskedelmi szolgáltatási díj: fix havidíj az Egyedi Szerződésben meghatározva,
ii) Fix havi rendszerhasználati teljesítménydíj: a Kereskedő felé, szerződés szerint leadott lekötési igény alapján számított rendszerhasználati teljesítménydíj a földgázszállítás hazai fogyasztás kiadási pontjának díja és az elosztói teljesítménydíj vagy alapdíj.
5.2. A szolgáltatott energia díja az alábbi árszabási típusok szerint történhet:
5.2.1. Rögzített ár: Az Ellátási Időszak alatt az Egyedi Szerződésben meghatározott fix kWh-nkénti ár, amit a Felek Forintban vagy Euróban meghatározva és elszámolva állapíthatnak meg.
5.2.2. Tőzsdei árszabás: A mindenkori magyar szervezett földgázpiac (földgáztőzsde) azonnali (spot) piacának referenciaára (az ÁSZF hatálybalépésekor a CEEGEX Referenciaár a gáznapot megelőző utolsó kereskedési nap végén publikálva (munkanapokra Day-Ahead, hétvégékre Weekend, ünnepnapokra Holiday termék) minden egyes gáznapra számolva, EUR/kWh-ra átszámolva az adott gáznapon felhasznált mennyiség vonatkozásában. A számlán az elszámolási időszakra az összes elszámolt energiamennyiség és az ennek a szabálynak megfelelő súlyozott átlagár szerepel. A referenciaár súlyozott átlagához hozzáadódik az Egyedi Szerződésben meghatározott Árrés díjelem. A Felhasználó a számításról (beleértve a napi árakat és felhasználást) kimutatást kap.
5.2.3. A fenti 5.2.1 és 5.2.2 pontoktól a Felek eltérhetnek az Egyedi Szerződésben.
5.3. A díjszámolás során a kWh-ban számolt energiamennyiségek 0, az árak 5, ezt követően a végösszegek Euróban 2, forintban 0 tizedesjegy pontossággal kerülnek meghatározásra, kerekítés esetén a matematika szabályainak megfelelően.
5.4. A rendszerhasználati díjakat a Kereskedő fizeti meg a rendszerüzemeltető engedélyes részére, és a szerződéses díjakat közvetített szolgáltatásként számlázza a Felhasználó felé. A jogszabályban meghatározott díjak módosulása esetén annak hatályba lépésétől a Kereskedő a változást Felhasználó felé érvényesíti, akár visszamenőlegesen is.
5.5. A Felhasználónak felróható kapacitástúllépési-, megszakítási költséget, valamint a korlátozás be nem tartásának, illetve a rendszerüzemeltető által a Felhasználó ellátásával kapcsolatban megállapított egyéb pótdíjat, kötbért, illetve költséget a Kereskedő jogosult a Felhasználó részére kiszámlázni, amelyet a Felhasználó köteles megfizetni.
5.6. A díjtételek (egyéb rendelkezés hiányában) nem tartalmazzák az ÁFA-t, illetve más adókat. Ezeket a Felhasználó a díjon felül a mindenkor hatályos jogszabályok szerint köteles megfizetni a Kereskedő felé. Ha a jövőben bármely jogszabály új adótípusról, illetékről, járulékról vagy bármely egyéb a földgáz-ellátással kapcsolatos új költségelem alkalmazásáról rendelkezik, amely érinti a Szerződés tárgyát és amennyiben jogszabály kifejezetten nem tiltja, ezen új tétel(ek) is automatikusan felszámításra és számlázásra kerülnek és fizetendők.
6.1. Az elszámolási időszak a gázhónap. A számlákat a Kereskedő a hatályos jogszabályi előírásoknak megfelelően, elektronikus formában állítja ki. Amennyiben az Egyedi Szerződés máshogy nem rendelkezik, akkor a felek az alábbi számlázási és fizetési rend szerint járnak el.
Díjelemek és elszámolás alapja | Számlakiállítás napja | Fizetési határidő | |
Fixdíjszámla | ÁSZF 5.1.2. i) és ii) | Gázhónapot megelőző hó 16-a | Gázhónapot megelőző hó 23-a |
Részszámla | ÁSZF 5.1.1 i), ii) és iii), Elszámolás rendje szerint | Gázhónap 16-a | Gázhónap 23-a |
Elszámoló számla | Elszámolás rendje szerinti ÁSZF 5.1.1 i), ii) és iii) és Részszámlában kiszámlázott tételek különbsége | Gázhónapot követő hó 16-a | Gázhónapot követő hó 23-a |
6.2. Az Elszámolás rendjét az Üzletszabályzat 2. Melléklete tartalmazza („Elszámolási Rend”). A számlák az itt bemutatott díjelemeken túl tartalmazhatnak bármely egyéb felmerült szerződéses fizetési kötelezettséget (pl. pótdíjak), illetve amennyiben kibocsátásuk napja megegyezik, úgy össze is vonhatók. Profilos Felhasználási Hely esetén a Kereskedő az elszámoló számlát a rendszerüzemeltető által végzett rendszeres (negyedéves vagy éves) leolvasást, vagy – kereskedőváltás esetén – az Ellátási Időszak végét követően, a megelőző leolvasást követő összes gázhónap vonatkozásában állítja ki. A Felhasználó a kiállított számlát vagy díjbekérőt a fenti fizetési határidőben – ami nem lehet rövidebb, mint a számla keltétől számított öt nap – minden esetben átutalással köteles kiegyenlíteni
6.3. A felek a fizetés pénznemét az Egyedi Szerződésben határozzák meg. Eltérő rendelkezés hiányában a fizetés pénzneme a díjtétel pénzneme.
6.4. A számla a Kereskedő megfelelő pénznemű bankszámláján aznap 14:00-ig történő jóváírásával minősül kiegyenlítettnek. A pénzügyi teljesítéshez kapcsolódó bármely banki díj és költség a Felhasználót (fizetőt) terheli. Ha a fizetési határidő olyan napra esik, amely napon a Kereskedő bankja nem nyújt teljes körű üzleti szolgáltatást, a fizetési határidő az ezt a napot megelőző utolsó munkanap.
6.5. Amennyiben a 6.1 pontban részletezett elszámoló számla kibocsátása után – pl. profilos fogyasztó éves vagy negyedéves leolvasását, illetve mérési hiba vagy egyéb ok miatti korrekciót követően – a rendszerüzemeltető által Felhasználási Helyre elszámolt energiamennyiség változik, úgy a Kereskedő fenti információ rendelkezésére állása után 15 napon belül (de legkésőbb az Ellátási Időszak vége után 20 nappal) elszámoló vagy korrekciós számlát állít ki, amely a tényleges felhasznált energiamennyiség és díjak, valamint a korábban kiegyenlített összegek különbsége alapján számol el a Felek között.
6.6. Felhasználó a számlával kapcsolatban elévülési időn belül, de lehetőség szerint a fizetési határidőig terjeszthet elő jóhiszemű számlakifogást. A kifogásnak tartalmaznia kell a vitatott számla számát, keltét, esedékességét, végösszegét a vitatott összeget és a vita alapját is. Amennyiben a Felhasználó a számlakifogást a fizetési határidőben előterjeszti, a továbbiakban:
6.6.1. A számla nem vitatott részét Felhasználó az eredeti határidőig kiegyenlíti.
6.6.2. Amennyiben a Kereskedő a kifogás tartalmával egyetért, úgy helyesbítő számlát állít ki. Az eredeti és helyesbítő számla még ki nem fizetett részét a Felhasználó köteles az eredeti határidőre, vagy ha az már elmúlt, 5 napon belül kiegyenlíteni. Az elfogadott számlakifogás összege után Késedelmi Kamat nem számítható fel.
6.6.3. Eredménytelen számlakifogás esetén az eredeti határidőre, vagy ha az már elmúlt, a megegyezéstől számított 5 munkanapon belül kell pénzügyileg teljesíteni a korábban kifogásolt összeget a számla eredeti esedékessége és a tényleges fizetés dátuma közötti időszakra esedékes Késedelmi Kamattal kiegészítve.
6.6.4. Ha a Felek 10 munkanapon belül nem rendezik a vitát, bármelyik Fél kezdeményezheti az 13.4 pont szabályai szerinti jogi eljárást.
6.7. Késedelmes fizetés esetén Kereskedő jogosult a hatályos Ptk. gazdálkodó szervezetek közötti szerződés esetén irányadó késedelmi kamat („Késedelmi Kamat”), illetve a 2016. évi IX. törvény vonatkozó rendelkezéseinek megfelelő mértékű behajtási költségátalány, valamint a Felhasználó késedelmes fizetéséből adódó szerződésszegésel okozott károk felszámítására. A befizetésből a Kereskedő először ezen költségeket, a Késedelmi Kamatot, majd a díjtartozást számolja el.
7.1. A jelen fejezet kizárólag a földgázszállítás hazai fogyasztás kiadási pontján és az elosztói hálózaton a Felhasználási Hely csatlakozási pontjához közvetlenül köthetően lekötött kapacitásokra vonatkozik.
7.2. A Felhasználó megbízza a Kereskedőt, hogy a Szolgáltatás nyújtása érdekében eljárjon a rendszerüzemeltetőknél a vásárolt kapacitáshoz tartozó, megfelelő kapacitások lekötésével kapcsolatban, és a Felhasználó elosztóhálózati-szerződését megbízottként kezelje, valamint meghatalmazza a Kereskedőt, hogy a hatóságoktól és rendszerüzemeltetőktől beszerezzen minden a Szolgáltatáshoz szükséges adatot és dokumentumot. A Kereskedő részére átengedett kapacitáslekötési jog a Szerződés megszűnése esetén a jogszabály erejénél fogva visszaszáll a Felhasználóra.
7.3. A Felhasználó és a Kereskedő együttműködik a mindenkori jogszabályoknak és szabályzatoknak megfelelő – különös tekintettel a mérő típusából adódó minimális lekötési mennyiségre és az egyes kapacitástermékek lekötésének időbeli korlátaira – a Szolgáltatás végzéséhez lehető legköltséghatékonyabb kapacitáslekötés érdekében.
7.4. A Felhasználó, a határidő betartásával a Kereskedő felé írásban:
7.4.1. megadja az igénybe venni kívánt kapacitás mértékét kWh/óra mértékegységben,
7.4.2. kezdeményezheti adott kapacitástermék lekötését (pl. éves, negyedéves, stb.) a szállítórendszer kiadási pontjaira illetve az elosztórendszerre vonatkozóan.
7.5. Amennyiben a Felhasználó nem adja meg a kapacitásigényét 7.4.1 szerint, úgy a Kereskedő a kapacitás lekötésekor – és rendszerhasználati díjak számlázásakor – a Felhasználási Helyhez tartozó vásárolt kapacitás mértékét veszi figyelembe.
7.6. A Kereskedő a Szerződés megszűnése és kereskedőváltás esetén együttműködik a Felhasználási Hely vonatkozásában lekötött kapacitások Felhasználó új földgázkereskedőjének való átadásában.
7.7. A fenti 7.4.2 pont alapján lekötött kapacitásért a Felhasználó az Ellátási Időszak vége után is felel pénzügyileg, amit vagy a kapacitás új kereskedő által történő átvételével rendez, vagy ennek hiányában a kapacitás költségeit a Kereskedő részére megtéríti, a Kereskedő által kiállított számla Ellátási Időszak végét követő 30 napon belüli kiegyenlítésével. Ugyanezen szabály érvényes a Kereskedő által a Felhasználó korábbi kereskedőjétől átvett kapacitástermékekre is.
8.1. A Felek az Egyedi Szerződésben meghatározzák az összes Felhasználási Hely Várható Éves Felhasználását. A Felhasználónak minimum és maximum vételezési kötelezettsége nincs, a tervezettől való eltérés esetén Kereskedő nem számít fel kötbért
8.2. A Felhasználónak nincs kötelezettsége a napi tervezett földgáz-mennyiséget megadni (nominálni).
8.3. A fenti 1. és 2. bekezdéstől a Felek eltérhetnek az Egyedi Szerződésben, valamint alóluk kivételt képezhet a 9. pont adatszolgáltatási és értesítési kötelezettségei.
9.1. A Szerződés során a Felhasználó és a Kereskedő együttműködik a szolgáltatott földgázmennyiség lehető legpontosabb előrejelzése, illetve a szerződés teljesítése és számlázás érdekében. A Felhasználó köteles a Kereskedőt az alábbi eseményekről az itt meghatározott időpontban értesíteni:
a) a tervszerű karbantartás, leállás, termeléscsökkentés, termelésnövekedés tervezett időpontja(i)ról, időtartama(i)ról, fogyasztásra várható gyakorolt hatásáról legalább egy hónappal az eseményt megelőzően,
b) terven kívüli leállás vagy termelés- illetve terheléscsökkenés vagy jelentős berendezés meghibásodás esetén haladéktalanul a tény vagy várható időpontról és időtartamról, fogyasztásra gyakorolt várható hatásáról,
c) telephely működésének megszüntetése esetén a leállás előtt legkésőbb 45 nappal.
d) egyéb, felhasználást befolyásoló eseményekről, tervekről, üzletmenetbeli változásokról.
9.2. A távleolvasóval rendelkező fogasztásmérők tekintetében a Felhasználó Kereskedő számára hozzáférést biztosít a Felhasználó távleolvasott adataihoz a földgázelosztó internetes felületen keresztül, illetve meghatalmazást ad a Kereskedőnek a hozzáférés kérvényezéséhez.
9.3. A Felhasználó kijelenti, hogy az ajánlatkérés során és Egyedi Szerződésben Kereskedőnek megadott múltbeli fogyasztási és kapacitás-adatok valósak.
10.1. Kereskedő a földgázellátási, Felhasználó az átvételi kötelessége alól mentesül az alábbi esetekben:
10.1.1. Szüneteltetés karbantartás, felújítás esetén: rendszerüzemeltetők által a jogszabályok és szabályzatoknak megfelelően végzett, Felhasználási Hely(ek)et érintő karbantartás és egyéb esetek esetén, melyről a rendszerüzemeltetőnek a Felhasználó felé legalább 3 hónappal korábban tájékoztatást kell nyújtania.
10.1.2. Vis maior, havária: Vis maiornak minősül minden olyan rendkívüli, a szerződés létrejötte után bekövetkező, annak teljesítését lehetetlenné tevő, vagy késleltető esemény, amelyet a Felek nem láthattak előre, és nem háríthattak el, és amely nem vezethető vissza a Felek saját gondatlanságára vagy hibájára. Az a Fél, amelyet a vis maior érint, az adott helyzetben tőle elvárható módon köteles elkerülni, megelőzni, megszüntetni vagy enyhíteni a vis maior esemény hatását, beleértve a szolgáltatások, termékek, berendezések és anyagok más forrásból történő beszerzését, és az indokolt összegek kifizetését; az adott helyzetben tőle elvárható módon köteles folytatni a szerződés teljesítését közvetlenül a vis maior esemény megszűnését követően, és a másik Fél indokolt kérésére, köteles tájékoztatni a másik Felet a vis maior esemény jellegéről és okairól, a vis maior elkerülése, megszüntetése vagy enyhítése érdekében tett tevékenységeiről, és annak várható időtartamáról. Pénzügyi forráshiány nem tekinthető vis maiornak.
10.1.3. Korlátozás, földgázellátási zavar vagy válsághelyzet esetén, amely esetben a felek a Szabályozásnak és a Kereskedő az Üzemzavari, válsághelyzeti korlátozási intézkedési tervének megfelelően járnak el, a Felhasználó köteles a korlátozást rendszerirányítói ill. rendszerüzemeltetői utasításnak megfelelően végrehajtani. A Felhasználó korlátozási kategóriáját az Egyedi Szerződés, az önkorlátozás végrehajtására megadott időtartamot, valamint a korlátozás megtagadása miatti jogkövetkezményeket a jogszabályok tartalmazzák.
10.2. A Fentiek esetén az ezen eseményekről tudomást szerző félnek haladéktalanul írásban értesítenie kell a másik felet és a felek kötelesek a lehető legrövidebb időn belül egymással a Szerződés teljesítésének folytatásáról egyeztetni, valamint az egyéb, valamely fél által lényegesnek minősített kérdésekben megállapodni.
11.1. Felek megállapodhatnak a szerződéses teljesítés feltételeként szerződéses biztosíték teljesítésében, aminek részleteit az Egyedi Szerződésben rögzítik.
11.2. Szerződéses biztosíték (továbbiakban: „Biztosíték”)
a) bankgarancia, amennyiben az legalább Standard & Poor’s szerinti BB-, vagy annak megfelelő Moody’s, Fitch szerinti hitelminősítéssel rendelkező bank Kereskedő részére kizárólagos joggal visszahívhatatlanul kibocsátott, első írásbeli felszólításra feltétel nélkül teljesítő kötelezettségvállalás,
b) anyavállalati garancia, amennyiben azt a Kereskedő efogadja,
c) készfizető kezesség, amennyiben azt a Kereskedő elfogadja,
d) óvadék,
e) Felek által közösen megállapított, egyéb szerződéses biztosíték.
11.3. Amennyiben (a) a Felhasználó fizetési kötelezettségég egy alkalommal legalább 7, vagy két alkalommal legalább 3 napos késedelemmel teljesíti, vagy (b) a Kereskedő Megalapozott Negatív Információ alapján úgy ítéli meg, hogy a Felhasználó pénzügyi helyzetében, fizetőképességében negatív változások álltak be, illetve ilyen változások bekövetkezése várható, úgy egyedi mérlegelés alapján, a Kereskedő írásbeli felszólításától számított 3 munkanapon belül Felhasználó köteles Kereskedő számára Biztosítékot nyújtani, és azt a Szerződés hatálya alatt – ellenkező megállapodás hiányában – a meghatározott értékben fenntartani.
11.4. A Biztosíték összege a Várható Éves Felhasználásból számított éves számlaérték + ÁFA 40%-a.
11.5. Kereskedő a Felhasználó által nyújtott biztosítékot jogosult felhasználni minden olyan esetben, ha a Felhasználó a Szerződés szerinti bármely fizetési kötelezettségét határidőben nem teljesíti a Szerződésben vállalt kötelezettségeit.
11.6. Felek megállapodhatnak a Biztosíték teljesítésének kiváltásában előrefizetés kikötésével.
Megalapozott Negatív Információ:
a) a Felhasználónak, vagy a Számvitelről szóló 2000. évi C. törvény („Számviteli Törvény”) szerinti kapcsolt vállalkozásának, vagy a Felhasználó tulajdonosának vagy annak további vállalkozásának lejárt tartozása van a Kereskedővel szemben;
b) a Felhasználó adott naptári évet közvetlenül megelőző, a Számviteli Törvény szerinti éves beszámolója alapján fokozott tőkekivonás vagy alultőkésítettség gyanúja áll fenn;
c) a hitelbiztosító csökkenti, vagy visszavonja a Felhasználóra vonatkozó limitet;
d) a Kereskedő hitelminősítési rendszere szerint romlik a Felhasználó bonitása;
e) a Felhasználó vagy a Számviteli Törvény szerinti kapcsolt vállalkozása, vagy a Felhasználó tulajdonosának további vállalkozása ellen eljárást (pl.: felszámolás, csődeljárás, végrehajtás stb.) kezdeményeztek, és erről az Kereskedő tudomást
szerez;
f) a Felhasználó tulajdonosi szerkezetében olyan változás következik be, amely érdemben rontja a Felhasználó pénzügyi teljesítőképességét; vagy
g) a Felhasználó adott naptári évet közvetlenül megelőző, a Számviteli Törvény szerinti éves beszámolója alapján a Kereskedő hitelminősítési rendszere szerint az előző üzleti évhez képest romlott a pénzügyi helyzete;
h) a Felhasználó elismeri fizetőképtelenségét;
i) amennyiben a Felhasználó egyetemes szolgáltásra jogosult nem lakossági felhasználó, úgy az Üzletszabályzat 9.4 pontjában leírt eset.
12.1. Amennyiben a Felhasználó nem rendezi lejárt tartozását vagy – kötelezettség esetén – nem nyújt Biztosítékot a Szerződésnek megfelelő minőségben, összegben és határidőre, úgy a Kereskedő – legkorábban a szolgáltatás kikapcsolását, mint lehetséges következményt határidő kitűzése mellett kilátásba helyező írásbeli (elektronikus vagy postai) felszólítását követő 3. munkanapra – jogosult az összes Felhasználási Helyre vonatkozóan felfüggeszteni a földgázellátási kötelezettségének teljesítését és kezdeményezni a Felhasználó földgázellátásból való kikapcsolását, amely jog(ok) gyakorlásáról a Felhasználót értesíti. Amennyiben a jelen pont alapján felfüggesztés alá vont Felhasználó földgázt vételez, a Szerződés alapján fizetendő díjakon felül köteles az így átvett földgázmennyiség mindenkori szerződéses árának 100%-ában meghatározott pótdíjat megfizetni. A felfüggesztés illetve a kikapcsolás nem mentesíti a Felhasználót a 5.1.2 szerinti fix díjak megfizetése alól. Ha a Felhasználó legkésőbb a megjelölt kikapcsolási időpontot vagy kikapcsolási időtartam kezdő napját megelőző munkanap 12 óráig rendezi valamennyi lejárt tartozását (ideértve a Biztosíték nyújtását is), illetve annak kamatait és költségeit, akkor a Kereskedő a Felhasználó kikapcsolására irányuló kérelmét haladéktalanul visszavonja.
12.2. Ha a földgázellátásból kikapcsolt Felhasználó rendezi valamennyi lejárt tartozását (ideértve a Biztosíték nyújtását), illetve annak kamatait és költségeit, valamint a jogszabályban meghatározott visszakapcsolási külön díjat és Szerződés szerinti pótdíjakat is megfizeti, a Kereskedő ennek tudomására jutását követően legkésőbb 24 órán belül köteles kezdeményezni a felhasználónak az ellátásba történő ismételt bekapcsolását, és az ismételt bekapcsolástól kezdődően (amennyiben a Szerződés hatályos) teljesíteni a földgázellátási kötelezettségét.
12.3. Súlyos Szerződésszegésnek minősül, amennyiben
12.3.1. A Kereskedő nem teljesíti a 3.1 pontban leírt földgáz ellátására vonatkozó kötelezettségét, és a teljesítés a Felhasználó írásbeli felszólítását követő 5 napon belül sem áll helyre.
12.3.2. A Felhasználó nem teljesíti a 4. vagy 11. pontban leírt kötelezettségét, és annak a Kereskedő írásbeli felszólítását követő 5 napon belül sem tesz eleget.
12.3.3. A Felek nem teljesítik a Szerződésből, vagy a Felek között fennálló egyéb jogviszonyból eredő egymás közötti fizetési kötelezettségüket és a teljesítés a jogosult fél írásbeli felszólítását követő 5 napon belül sem történik meg.
12.4. Nem minősül Súlyos Szerződésszegésnek egyik fél tekintetében sem, ha a kötelességeinek teljesítése alól a Szerződés felmenti.
12.5. Az egyik Fél Súlyos Szerződésszegésének fennállta esetén a másik Fél jogosult írásbeli nyilatkozattal felmondani a szerződést („Rendkívüli Felmondás”). A Rendkívüli felmondási nyilatkozatnak tartalmaznia kell a Súlyos Szerződésszegés pontos leírását és a Szerződés megszüntetésének dátumát („Megszűnés Napja”), amely dátumot a felmondó fél jelölheti ki legkorábban a felmondó nyilatkozat készhezvételének napjára, legkésőbb a felmondási nyilatkozat keltét 31 nappal követő napra, valamint a 12.6 pont alapján számolt felmondási kötbérre vonatkozó számítást.
12.6. Rendkívüli Felmondás esetén felmondási kötbér illeti meg a Szerződést jogosan felmondó felet, amely a Megszűnés Napjától számított eredeti Ellátási Időszak végéig tartó időszak vonatkozásában („Felmondott Időszak”) a következőképp számolandó:
12.6.1. ha a Kereskedő mondja fel a Szerződést i) a felmondás bizonyított költségei ii) Rögzített ár esetén az P=(Rögzített Ár), M=(Felmondott Időszakot legjobban reprezentáló HUDEX földgáz futures referenciaár) és Q=(Felmondott Időszakra számolt várható felhasználás az Elszámolási Rend szerint) alapján számolt (P-M)*Q érték, amennyiben (P-M) pozitív, és iii) a Felmondott Időszakra számolt Wattler földgázkereskedelmi szolgáltatási díjak és fix rendszerhasználati díjak összege.
12.6.2. Ha a Felhasználó mondja fel a Szerződést akkor a számítás a 12.6.1 pont i) és ii) értékek összegét, azzal hogy a ii)-es pont (M-P)*Q értékre változik, és (M-P) pozitív eredménye esetén veendő figyelembe.
12.7. Az 12.6 pont alapján számolt felmondási kötbbérre – amennyiben az összeg pozitív és a felmondó fél igényt tart rá – a felmondási nyilatkozatának keltével egy időben számlát állít ki, amit a másik fél a számla kiállítását követő 3 napon belül köteles kiegyenlíteni. A felmondási kötbér-fizetési kötelezettség nem érinti a felek egymás között fennálló rendes szerződéses kötelezettségeket (különös tekintettel a múltban és megszüntetés dátumáig leszállított földgáz ellenértékére).
12.8. Felelősség korlátozása:
12.8.1. Eltérő rendelkezés hiányába a Szerződésben nevesített esetekben a meghatározott kötbér és egyéb fizetendő költségek összegén túl a Felek nem felelőssek a másik Félnek a szerződésszegéssel okozott káráért.
12.8.2. A szerződésszegés előzőekben nem nevesített, további eseteiben a szerződésszegő fél köteles megtéríteni a másik félnek okozott igazolt kárát, kivéve ha bizonyítja hogy a szerződésszerű teljesítés érdekében úgy járt el, ahogy az adott helyzetben általában elvárható. Az igazolt károk köréből a Felek kizárják közvetett és/vagy következményi károkat ideértve – korlátozás nélkül – minden elmaradt hasznot, a társaság good-will-jét érintő károkat, az elvesztett üzleti lehetőséget vagy várható megtakarítást. A felek által e pont szerint fizetendő kártérítés mértéke nem lehet magasabb, mint az éves szerződött mennyiség értékének 15%-a.
12.8.3. Amennyiben megállapítást nyer, hogy a nem teljesítés vagy hibás teljesítés vagy a károkozás harmadik fél cselekményének, vis maiornak, illetőleg a hálózat korlátainak, rendszerirányítói vagy -üzemeltetői engedélyes szabályzataiban meghatározott karbantartásnak, korlátozásnak, földgázellátási zavarnak vagy válsághelyzetnek tudható be, úgy egyik Felet sem terheli felelősség a másik Féllel szemben az itt megfogalmazott események okozta károk mértékéig. (Ide nem értve felmondás esetén a 12.6 pont szerint esedékes költségeket, díjakat.)
12.8.4. A 12.8 pontba foglalt felelősség-, kártérítéskorlátozás és kizárás nem vonatkozik a szándékosan okozott, továbbá emberi életet, testi épséget vagy egészséget megkárosító szerződésszegés eseteire.
13.1. A Feleket a Szerződés kapcsán tudomásukra jutott információkkal kapcsolatban titoktartási kötelezettség terheli az Üzletszabályzat 10.1 pontja szerint. A kapcsolattartás és felhasználói panaszkezelés rendjét az Üzletszabályzat 3.2 pontja, a szerződés módosításának rendjét az Üzletszabályzat 10.2 pontja tartalmazza
13.2. Az egyetemes szolgáltatásra jogosult felhasználókra vonatkozó további szerződéses jogokat és kötelezettségeket az Üzletszabályzat 9. Fejezete tartalmaz.
13.3. A Kereskedő a Szerződésből eredő pénzköveteléseit jogosult harmadik fél részére engedményezni, illetve azokat bármely módon megterhelni. A Szerződés aláírásával a Felhasználó előzetesen hozzájárul ahhoz, hogy a Kereskedő a Szerződésből eredő jogait és kötelezettségeit, illetve a Szerződést magát átruházza a Kereskedő kapcsolt vállalkozásának minősülő földgázkereskedelmi engedélyesre. Ezektől a kivételektől eltekintve egyik fél sem jogosult a Szerződésből eredő jogait engedményezni vagy kötelezettségeit átruházni harmadik személyre a másik fél előzetes hozzájárulása nélkül. Jogutódlás esetén a Felek kötelesek egymást a jogutódlás tényéről előzetesen tájékoztatni.
13.4. A Szerződésre a magyar jog az irányadó. A Szerződésben nem szabályozott kérdésekben a hatályos magyar jogszabályok, a Polgári Törvénykönyv (2013. évi V. tv.), a Szabályozás, valamint az Üzletszabályzat az irányadók. A szerződő Felek a szerződés értelmezésével, teljesítésével, megszüntetésével kapcsolatban közöttük kialakult vitát egymás között, békés úton tárgyalásokkal igyekeznek rendezni. Ennek sikertelensége esetében a szerződéssel kapcsolatos valamennyi jogvitájuk eldöntésére értékhatártól függően – amennyiben az alkalmazandó jogszabályok alapján nem a Pesti Központi Kerületi Bíróság, a Fővárosi Törvényszék, vagy a Budapest Környéki Törvényszék az illetékes –, úgy a Felek jogvitájukra a Budai Központi Kerületi Bíróság illetve a Székesfehérvári Törvényszék kizárólagos illetékességét kötik ki.
Olvassa el a EKR-re vonatkozó sztenderd szerződéses feltételeinket.